1. Home
  2. /
  3. Novinky
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Budapešť

Budapešť

autor: | Říj 8, 2020 | Blog | 0 komentářů

Budapešť

Cesta do Maďarska je velice dobrý nápad. Jednak je to poměrně nedaleko a druhak se jedná o krásnou zemi, která je nám svojí kulturou a sdílenou minulostí poměrně blízká. Vlakem pojedete z Prahy přes Brno, dále na Bratislavu a do Budapešti. Cesta z Brna trvá asi 4 hodiny a jízdenku doporučuji koupit dostatečně předem, kdy jsou nejlevnější. Rozhodně není od věci koupit i místenku, protože vlaky jsou vždy naplněné až po strop. I když dorazíte do vlaku s dostatečným předstihem, není jisté, že si sednete. Místo většinou najdete, ale nejspíš vás z něj vyhodí někdo s místenkou, protože maďarští, ani čeští průvodčí nejsou schopni umístit informaci o místence na dveře kupé, kam správně patří. Tedy pokud si chcete pohodlně sednout, pak rozhodně investujte do koupě místenky.

Příjezd do města

Po příjezdu do Budapešti vás jako první zaujme krásné historické nádraží, které bylo postaveno na konci 19. století, mezi lety 1881 – 1884. Na historickou část navazuje nejmodernější trasa metra, trať č. 4, zelená, byla otevřena teprve v březnu 2014. Budapešť má dohromady 4 trasy metra, přičemž nejstarší trasa č. 1, žlutá, vede historickou tratí. Pokud se rozhodnete vydat tímto směrem, metro velmi doporučuji, čeká vás cesta přes stanice jak z filmu o Harrym Potterovi. Přes Budapešť jezdí rovněž historické tramvaje. Velice hezká, panoramatická trasa vede po nábřeží podél starého města až je slavnému zelenému mostu(Liberty Bridge, Szabadság híd) a lázním Gellert.

Střed města

Střed Budapešti je naplněno stánky, rychlým občerstvením, restauracemi a obchůdky. I když vás na každém kroku budou otravovat různí prodejci, stojí to za prohlídku. Je zde spousta historických budov a náměstíček. Na nábřeží je také několik krásných bronzových soch. Za návštěvu také stojí městská tržnice, tři podlaží obchůdků v historické budově. V podzemí najdeme supermarket ALDI, ve kterém najdeme standartní sortu produktů. Hlavní částí tržnice je přízemí. Zde je spousta řeznictví a uzenářství, kde prodávají tradiční maďarské klobásky a salámy. Když si řeknete, dají vám ochutnat a můžete si vybrat z mnoha druhů. Vřele doporučuji se nejdříve zeptat jestli je daná uzenina pálivá, či nikoli. Protože pokud nejste na pálivé zvyklí, může se vám to vymstít. Také navštívíte množství stánků se zeleninou a ovocem, kterých je tady velké množství. Posledním, velmi zastoupeným typem obchodu, je pult s mléčnými výrobky a sýry, ale je zde i pekárna, cukrárna a další. V prvním podlaží je pak ráj turistů, spousta dárkových předmětů, triček s potiskem, záclon, závěsů, koženého zboží a další. Pokud zvládnete celý kolotoč tržnice, pak si zasloužíte se pořádně najíst. Nahoře je také jídelní kout, kde můžete ochutnat maďarské speciality, jako langoše, guláš, lečo a spoustu dalších jídel s nesrozumitelnými názvy. Jestliže tedy nemluvíte plynně maďarsky, pak se nebojte zeptat, trhovci mluví anglicky, německy, někteří i rusky. Jako dezert si zajděte do přízemí a kupte si na váhu pár maďarských perníčků, jsou výborné.

Historické budovy a části Budapešti také stojí za návštěvu, avšak i člověk, který netouží jen po památkách, si zde najde spoustu příjemné zábavy. Pár dní doporučuji strávit v lázních. Ale krásy Budapešti objevujte sami, zapadlé uličky, maličké kavárny, a pokud se vyhnete hlavnímu centru, tak je všude klid, jen občas potkáte toulavého psa. Návštěva Budapešti je zážitek a rozhodně stojí za to ji několikrát zopakovat.

ZDROJ: https://slevymax.cz/budapest-v-mnoha-barvach/

Comments

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Related posts

Egypt – Hurghada – Makadi

Egypt – Hurghada – Makadi

Makadi • Hurghada • Egypt Makadi je pláž a také letovisko, které se nachází na východním pobřeží Egypta, na jižním konci oblíbeného turistického města Hurghada. Letovisko Makadi se nachází asi 30 kilometrů jižně od centra Hurghady a nabízí mnoho krásných pláží,...

Kapverdy dovolená 2024

Kapverdy dovolená 2024

Dovolená na Kapverdách 2024 Kapverdy jsou jednou z nejkrásnějších exotických destinací pro dovolenou v roce 2024. Tento africký ostrovní stát v Atlantském oceánu láká návštěvníky svými úchvatnými plážemi, tyrkysovou vodou a pestrým podmořským světem. V roce 2024 mohou...

X