T u r e c k o

Turecko patří mezi oblíbené turistické destinace, které jsou vyhledávány díky vábivým slunečním plážím, historickým památkám, krásným pohořím i lahodné kuchyni. Zasahuje do dvou kontinentů, do Evropy a Asie. Jižní a jihovýchodní oblast je lemována Tureckou riviérou s nádhernými letovisky jako Antalya, Alanya, Side, Kemer a Belek. Historické území Anatolie vás zas upoutá úchvatnou pískovcovou oblastí Kappadokii. 

Zobrazen 1. – 80. z 363 výsledků

 

Antalya – přitažlivé sluneční pláže i kus historie

Antalya je označována za perlu Středozemního moře a centrum turismu. Vstupem do starobylé části města uvidíte Hadriánovou bránu tvořenou třemi oblouky a robustní věží s úchvatnými výtvory. Historickou vzácností je mešita, minaret Yivli s nápadně vysokou věží a galerií a také archeologické muzeum s unikátní poklady ještě z doby bronzové. Obdivovat zde můžete i magické pláže se zlatohnědým pískem a průzračným mořem. K nejvíce oblíbeným patří pláže Lara a Konyaalti s luxusně vybavenými hotely a podmanivými restauracemi. Těšit se můžete i z jedinečného přírodního úkazu – Düdenských vodopádů i jeskyně Damlatas. Je stará už 20 000 let a objevili ji náhodně při stavebních pracích v lomu. Má jedinečnou klima a svou léčivou silou je vhodná pro astmatiky. Určitě na vás zapůsobí i pravá atmosféra Orientu se stánky s množstvím zlata, šperků, kabelek i oděvů.

Alanya a Side – města s jedinečnou historií

Alanya je dalším pozoruhodným městem, které proslavila populární písečná pláž Kleopatra beach. Její jemný písek zde měl podle legendy dát dovést panovník Marcus Antonius pro egyptskou královnu Kleopatru, se kterou trávil hodně romantických chvil a pláž jí daroval. Skvostem je však také město Side rozprostírající se na 1 km dlouhém poloostrově jižního pobřeží Turecka. Jeho jméno symbolizuje granátové jablko, které je projevem hojnosti. Objevíte zde klenoty antického umění jako je největší amfiteátr i vznešený Apollonův chrám zasvěcený bohu Apollonovi. Stojí téměř 2500 let a je opravdovou raritou. Dnes se k jeho monumentálním sloupům sice nepřiblížíte na dotyk, ale i ze vzdálenosti pár metrů působí tato vzácnost přitažlivě. 

Kappadokie – magická pískovcová oblast

Turisticky neodolatelným místem Turecka je Anatolie s pískovcovou oblastí Kappadokii. V průběhu mnoha staletí se zde ze sopečné horniny vytvořilo město s podzemními chodbami, hradními věžemi a jeskynními obydlími. Pokud se rozhodnete pro ubytování v tradiční jeskyni, zažijete vzrušující chvíle. Pokoje s přepychovým interiérem vám totiž nabídnou dokonalý komfort. Podzemní místa Kappadokie vás okouzlí svými kostely, stájemi i sklady obilovin, které jsou dokonale propojeny labyrintem chodeb s funkčním větráním.

Vychutnejte si turecké lahůdky

Kuchyně v Turecku je opravdu rozmanitá. Převládá v ní zelenina, ovoce, jehněčí maso a ryby. Zvláště oblíbené je kuřecí či jehněčí grilované maso ochucené zeleninovým salátem a chutným dresinkem, které volají kebab. Podává se s plackou nebo pečivem. Součástí salátů je často lilek, okurky, rajčata i olivový olej. Nezaměnitelnou chutí vynikají dezerty, hlavně baklavakoláč upečený z listového těsta plněný ořechy a zalitý medem a cukrem. Pochutnat si můžete i na boreku, což je listové těsto s nádivkou z balkánského sýra a určitě neodoláte i fantastické chuti  nákypu z lilku, kterému říkají musaka.

X